Dny elektronové mikroskopie

VIP hosté

Jeremy Poole

Jeremy Poole

Poprvé se setkal s elektronovým mikroskopem během svých studií na univerzitě v Cambridge. O několik let později získal doktorát v oboru akustik na Londýnské universitě y a působil v mezinárodních společnostech jako systémový inženýr zejména v oblasti námořních sonarových systémů. O mikroskopii se zajímá od  90. let. Ve stejném období se u něj objevila i vášeň pro arachnologii. Pavouky začal zkoumat prostřednictvím elektronového mikroskopu. Ten si pořídil i domů a po odchodu do penze se tomuto koníčku věnuje naplno, stejně jako hře na violoncello a fotografování divoké přírody. Žije v North Dorset ve Velké Británii.

Setkat se s Jeremym a dozvědět se více o želvuškách a jejich cestách do vesmíru můžete ve čtvrtek 23. března v 18 hodin na Hvězdárně a planetáriu Brno. Vstup je zdarma.

Michala Tůmová, Ph.D. (Biologické centrum AV ČR)

Půdní bioložka a ekoložka se specializací na želvušky. Zabývá se zejména jejich úlohou v půdě, postavením v potravních sítích a osídlováním biotopů, které jsou narušeny člověkem či přírodními vlivy. V posledních letech také zkoumá schopnosti želvušek přežívat v extrémních podmínkách. Za tímto účelem se vydává do polárních oblastí a v obležení ledních medvědů zde studuje, v čem se polární želvušky liší od těch “českých” a jaký to může mít význam pro lidstvo.

Setkat se s Michalou Tůmovou a dozvědět se více o želvuškách a jejich cestách do vesmíru můžete v sobotu 25. března v 16 hodin na Hvězdárně a planetáriu Brno. Vstup je zdarma.  Program vhodný pro děti od 6 let. 

Michala Tůmová, Ph.D. (Biologické centrum AV ČR)