Program

Podvečer s elektronovým mikroskopem s hvězdným názvem VEGA! - série přednášek

Podvečer s elektronovým mikroskopem s hvězdným názvem VEGA! - série přednášek

TESCAN

21.3. | od 17:00
Kraví hora 2, 616 00 Brno

Co to je ten elektronový mikroskop a k čemu slouží? Jak může pomoci při dopadnutí padouchů? Pojďte si užít čtvrteční odpoledne s elektronovou mikroskopií na Hvězdárně! TESCAN vás zve na zajímavé přednášky a mikroskop naživo!

Vstup zdarma, místenky si můžete zajistit zde.

A na jaké hosty se můžete těšit?

17:00 - 17:30 Parazitičtí padouchové pod elektronovým mikroskopem

Na přednášce bioložky Dr. Šárky Mašové budou odhaleny fascinující detaily těl parazitů pod elektronovým mikroskopem. Přednášející nás provede světem parazitů nejrůznějších hostitelů pocházejících z různých koutů naší planety - od Antarktidy přes Afriku a Evropu až po Asii. Seznámíme se nejen s jejich mikrofotografiemi, ale také s jejich životními cykly a prací terénního parazitologa.  

17:30-18:15 Lupa při vyšetřování již nestačí, forenzní znalci používají při analýze stop elektronovou mikroskopii

Lupa byla jednou z prvních pomůcek, kterou kriminalisté používali při vyšetřování trestných činů. V současné době se již s lupou zdaleka nevystačí a k dopadení lidských padouchů jsou používány optické a elektronové mikroskopy. Elektronová a v současné době i iontová mikroskopie a mikroanalýza jsou používány jako jedny z hlavních standardních metod pro velké množství materiálů a stop. Jako příklady lze uvést analýzu povýbuchových zplodin a výbušnin, pigmentových fází barevné vrstvy (dopravní nehody, padělky výtvarného umění, stavební materiály, apod.), minerální fáze zemin (stopy na oděvu, obuvi, nářadí, vozidle, apod. prokazují místo, kde znečištění vzniklo), gemologické objekty (určení pravosti, nebo původu drahých a ozdobných kamenů, perel, korálů a dalších gemologických materiálů), povýstřelové zplodiny a další druhy stop. Těší se na vás RNDr. Marek Kotrlý, Ph.D. z Kriminalistického ústavu Policie ČR.

 

18:30-19:15 Micro Miracles - Order from Chaos

Stefan Diller is one of the world’s foremost scientific photographers. His interest in photography began at a very early age and led him to become a professional photographer in 1982, working mostly in the history of arts in Italy.

In 1984 he started with electron microscopy which opened up a new, albeit tiny, world. Using electron microscopes to photograph objects from both the life science and materials science realms, he has brought science into the mainstream. By adding color to black and white images, his images have found their way into various media outlets around the world. He has also developed - after finding coloured SEM imaging too easy to do - the nanoflight.creator, an integrated hardware and software solution that helps create videos as if you are flying around the sample with a drone camera within the vacuum chamber. Since 2016 he uses a TESCAN

Outside of his laboratory, he is still doing scientific outreach to the youth by setting up electron microscopes in schools to add hands-on experience into the physics, chemistry and biology curriculum. His newest project with the help of friends is to bring a European museum on electron microscopy to life in the Nuremberg area and to open up for the public on the 100th anniversary of EM in 2031.

Stefan Diller will show a selection of nanoflights from his actual micro projects during the last few years. If hardware and time allows there will also be - as a first - 3D sequences of mciroscopic structure shown in a dome projection.

We will try to have his english short lecture translated into Czech on-the-fly, so everybody will be able to understand and have fun! (pokusíme se tuto přednášku tlumočit do češtiny).

 

VSTUP ZDARMA | Pro: Širokou veřejnost


Výstava "Mikrozázraky - řád a chaos" + Nanostruktura

Výstava "Mikrozázraky - řád a chaos" + Nanostruktura

Hvězdárna a planetárium Brno

18.3., 19.3., 20.3., 21.3., 22.3., 23.3., 24.3.
Moravské náměstí

Přijďte si po celý týden od pondělí 18.3. do neděle 24.3. prohlédnout dechberoucí fotografie mikrosvěta, které pořídil hlavní host letošního ročníku DEM, Stefan Diller! Také pro vás nafoukneme nanostrukturu.

VSTUP ZDARMA | Pro: Širokou veřejnost


Výstava padouchů mikrosvěta - snímky z elektronového mikroskopu v Malé galerii VÚVeL

Výstava padouchů mikrosvěta - snímky z elektronového mikroskopu v Malé galerii VÚVeL

Výzkumný ústav veterinárního lékařství

18.3., 19.3., 20.3., 21.3., 22.3.
Malá galerie VÚVeL, Hudcova 296/70, Brno

Ponořte se do mikrosvěta padouchů (a hrdinů) v našich útrobách - lidských a zvířecích nositelů. A jak lépe poznat mikrosvět, než skrz snímky z elektronových mikroskopů? Spatříte zde nejen opravdové padouchy - parazity, patogeny a třeba i zrna mikroplastů ve tkáních, ale i mikroorganismy a buňky, které můžeme považovat za pomocné nebo škodlivé podle okolností. Budete možná nadšeni či zhrozeni, jak nádherně tyto struktury pod mikroskopem mohou vypadat. Například půvabné válečky Coli bakterií, nudličky klostridií, nebo kuličky stafylokoků, mikroorganizmy ve střevě (mikrobiom) jako náš druhý mozek, či tasemnici. Dalšími potenciálními padouchy, které na nás číhají jsou také mikroplasty, jejichž  přítomnost se autorům podařilo zachytit ve střevě, žábrách či embryích ryb.

Vernisáž s autory se uskuteční dne 20.3.2024 ve 14:00 hod. v prostorách Malé galerie VÚVeL, Hudcova 70, 621 00, Brno-Medlánky

VSTUP ZDARMA | Pro: Rodiny s dětmi, Širokou veřejnost


Science show Mikron v Divadle vědy

Science show Mikron v Divadle vědy

VIDA! Science centrum

19.3. | od 10:30, 19.3. | od 11:30, 19.3. | od 15:30, 20.3. | od 10:30, 20.3. | od 11:30, 20.3. | od 15:30, 21.3. | od 10:30, 21.3. | od 11:30, 21.3. | od 15:30, 22.3. | od 10:30, 22.3. | od 11:30, 22.3. | od 15:30, 23.3. | od 11:00, 23.3. | od 13:30, 23.3. | od 15:30, 24.3. | od 11:00, 24.3. | od 13:30, 24.3. | od 15:30
Křížkovského 554/12, 603 00 Brno

Poznejte základy elektronové mikroskopie. Objevte, jak pomocí optické sestavy necháte zmizet předmět. Poznejte rozdíly mezi fotonem a elektronem a jak se lámou paprsky v mikroskopu. Zjistěte, jak ohnout svazek elektronů pomocí elektromagnetu a seznamte se se zákonitostmi pohybu elektronů ve vakuu i ve vzduchu. Pomocí pokusů pochopíte princip, na kterém fungují elektronové mikroskopy a k čemu se používají.

Časy představení: pondělí 10:30 a 11:30 (pozor, v pondělí nehrajeme 15:30!); út – pá 10:30, 11:30, 15:30; so-ne 11:00, 13:30, 15:30 Kompletní program v rámci VIDA! science centra najdete na této adrese.

 

Vstup zdarma v rámci standardního vstupného do VIDA! centra.

 

VSTUP ZDARMA | Pro: Rodiny s dětmi, Širokou veřejnost, Pro školy


Ukázka práce na mikroskopu pro děti - Thermo Fisher Scientific

Ukázka práce na mikroskopu pro děti - Thermo Fisher Scientific

Thermo Fisher Scientific

19. — 20.3. | od 14:00
Vlastimila Pecha 12, Brno

Vydejme se po stopách uprchlého padoucha, který se nám schoval v mikroskopu. Jestli se nám povede odhalit, kdo a kde se nám v elektronovém mikroskopu skrývá, tak se hodně zblízka podíváme na jedno malé zvířátko, které všichni velmi dobře známe.

Kapacita našich laboratoří je 10 osob. Prosím, respektujte omezenou kapacitu a s tím i pravidlo, že na jedno dítě připadá jeden rodič. Případně využijte jiných událostí pro dospělé. Děkujeme za pochopení. Program bude probíhat na adrese: Vlastimila Pecha 12, Brno. 

Registrace na úterní termín zde (dítě i rodič potřebuje svoji vlastní registraci).

Registrace na středeční termín zde (dítě i rodič potřebuje svoji vlastní registraci). 

Více o firmě zde nebo na Facebooku či Youtube

VSTUP ZDARMA | Pro: Rodiny s dětmi, Širokou veřejnost


Ukázka práce na mikroskopu – Thermo Fisher Scientific

Ukázka práce na mikroskopu – Thermo Fisher Scientific

Thermo Fisher Scientific

19.3. | od 15:30, 21.3. | od 15:30
Vlastimila Pecha 12, Brno

Přijďte se podívat, jak svět kolem nás vypadá opravdu zblízka. Na systému Helios 5 FX si prohlédneme třeba lidské vlasy, čip z telefonu nebo jednoho nepříjemného parazita. Demo je určeno pro širokou laickou veřejnost.

Thermo Fisher Scientific je světový lídr v oblasti produktů a služeb určených pro vědu. Brněnské technologické centrum se zaměřuje na vývoj a výrobu špičkových vědeckých přístrojů – elektronových mikroskopů a spektrometrů. Mezi naše zákazníky patří světově proslulé univerzity, přední výrobci elektroniky, farmaceutické firmy. Dále jsou to vývojová centra kosmického, polovodičového, těžebního, automobilového a leteckého průmyslu. 

Registraci na úterní termín najdete zde.

Registraci na čtvrteční termín najdete zde.

Program bude probíhat na adrese: Vlastimila Pecha 12, Brno. Více o firmě zde nebo na Facebooku či Youtube

VSTUP ZDARMA | Pro: Širokou veřejnost


Přijďte se ponořit do fascinujícího světa virů zobrazeného elektronovými mikroskopy!

Přijďte se ponořit do fascinujícího světa virů zobrazeného elektronovými mikroskopy!

Československá mikroskopická společnost, Ústav přístrojové techniky AV ČR

19.3. | od 18:30
Kraví hora 2, 616 00 Brno

Přijďte se ponořit do fascinujícího světa virů pod elektronovými mikroskopy! Co jsou viry? Jsou to nejmenší organismy, nebo neživé biochemikálie, kterým vdechne život až přítomnost vhodné hostitelské buňky? Měli bychom se jich obávat, nebo jsou důležitou součástí života na Zemi? Jak přispívají elektronové mikroskopy k jejich výzkumu? A jsou viry krásné?

Odpovědi na tyto otázky a možná i něco navíc o neviditelném světě naší planety se dozvíte na této besedě, které se zúčastní:

  • Ing. Jana Nebesářová, CSc. - mikroskopik
  • Mgr. Pavel Plevka, Ph.D. - virolog
  • Mgr. Jan Smolík - scenárista a ilustrátor

Předpokládaná délka 90 minut, diskuse je určena pro širokou veřejnost. Všichni příznivci tématu jsou vítáni!

Akci pořádá: Československá mikroskopická společnost ve spolupráci s Ústavem přístrojové techniky, AV ČR

Vstup zdarma, místenku si můžete zajistit zde.

Více k akci: www.isibrno.cz

VSTUP ZDARMA | Pro: Širokou veřejnost


Program pro školy

Program pro školy

Delong Instruments

20.3. | od 8:00, 20.3. | od 10:00, 21.3. | od 8:00, 21.3. | od 10:00, 22.3. | od 8:00, 22.3. | od 10:00
Palackého třída 3019/153 b, 612 00 Brno

Volný poslední termín - 22.3. 8:00.

Jak se vyrábí nejmenší transmisní elektronové mikroskopy na světě? K čemu a jak se používají? 1,5hodinový program bude upraven dle zaměření konkrétní skupiny po předchozí dohodě se školou. Nutná registrace předem na této adrese adrese.

VSTUP ZDARMA | Pro: Pro školy


Exkurze do čistých výrobních prostor v Thermo Fisher Scientific

Exkurze do čistých výrobních prostor v Thermo Fisher Scientific

Thermo Fisher Scientific

20.3. | od 15:30, 21.3. | od 16:00
Vlastimila Pecha 12, Brno

Navštivte firmu Thermo Fisher Scientific, světového lídra v oblasti produktů a služeb určených pro vědu. Brněnské technologické centrum se zaměřuje na vývoj a výrobu špičkových vědeckých přístrojů – elektronových mikroskopů a spektrometrů. Mezi naše zákazníky patří světově proslulé univerzity, přední výrobci elektroniky, farmaceutické firmy. Dále jsou to vývojová centra kosmického, polovodičového, těžebního, automobilového a leteckého průmyslu. 

V rámci 90minutové exkurze vám vysvětlíme, jak tyto unikátní přístroje vznikají, a jak se vyrábí. Nahlédnete do nejčistších výrobních prostor v Brně, ve kterých je méně prachových částic než na operačním sále.

Těšíme se na vás! Více o firmě zde nebo na Facebooku či Youtube

Registraci na středeční exkurzi najdete na tomto odkaze.

Registraci na čtvrteční exkurzi najdete na tomto odkaze.

Program bude probíhat na adrese: Vlastimila Pecha 12, Brno.

VSTUP ZDARMA | Pro: Širokou veřejnost, Pro odbornou veřejnost


Electron microscope demonstration (English only) – Thermo Fisher Scientifichermo Fisher Scientific

Electron microscope demonstration (English only) – Thermo Fisher Scientifichermo Fisher Scientific

Thermo Fisher Scientific

20.3. | od 15:30
Vlastimila Pecha 12, Brno

Come and see what the world around us looks like up close. On the Helios 5 FX system, we can see a human hair, a chip from a phone or a parasite.

Thermo Fisher Scientific is a world leader in products and services for science. The Brno Technology Centre focuses on the development and production of electron microscopes and spectrometers. Our customers include world-renowned universities, leading electronics manufacturers, pharmaceutical companies. They are also development centers of the aerospace, semiconductor or automotive.

Registration is here. Adress: Vlastimila Pecha 12, Brno.  

More abour company here or Youtube

VSTUP ZDARMA | Pro: Širokou veřejnost


Rande s vědou

Rande s vědou

VIDA Science centrum

20.3. | od 18:00
Křížkovského 554/14

Jak vlastně můžeme využívat elektronový mikroskop? Všelijak! Přijďte se s tímto složitým přístrojem zábavnou formou seznámit na večerní přednášku prof. RNDr. Jiřího Spousty Ph.D.

Více informací naleznete zde.

70 Kč | Pro: Širokou veřejnost


Viry – padouchové nebo hrdinové mikrosvěta?

Viry – padouchové nebo hrdinové mikrosvěta?

Hvězdárna a planetárium Brno

20.3. | od 18:00
Kraví hora 2, 616 00 Brno

Viry představují podstatnou součást našeho ekosystému. Nejsou to jen původci onemocnění zvířat nebo člověka, ale významně ovlivňují biodiverzitu prostředí a podílejí se na evoluci jiných organismů. Řada z virů je dnes využívána v biotechnologiích a také jako užitečné nástroje v genové terapii onemocnění člověka. Nejsou tedy jen padouchové ale častěji hrdinové mikrosvěta.

Přijďte nahlédnout do neuvěřitelného zákoutí těchto mikroorganismů s odborníkem naslovo vzatým, panem profesorem Celerem z Veterinární univerzity! Těšíme se na vás ve středu 20.3. od 18:00 na Hvězdárně a planetáriu Brno.

Přednáška je zdarma, místenku si zajistíte na tomto odkazu.

VSTUP ZDARMA | Pro: Širokou veřejnost


O tajích elektronové mikroskopie pro střední školy na CEITEC VUT

O tajích elektronové mikroskopie pro střední školy na CEITEC VUT

CEITEC VUT

21.3. | od 9:00 do 11:00
Purkyňova 656/123, 612 00 Brno – Medlánky

V rámci Dnů elektronové mikroskopie budou mít studenti středních škol příležitost proniknout do tajů elektronové mikroskopie v rámci přednášky našich vědců. Po přednášce dostanou možnost „nahlédnout“ do laboratoří čistých prostor. Program má rozsah cca 2 hodiny. Pokud jste ředitelem nebo třídním učitelem na SŠ, kde by byl zájem o program na CEITEC VUT, tak se nám ozvěte na e-mail pr@ceitec.vutbr.cz.

VSTUP ZDARMA | Pro: Pro školy


Staň se na 60 minut vědcem! V laboratořích Elektronové mikroskopie!

Staň se na 60 minut vědcem! V laboratořích Elektronové mikroskopie!

Ústav přístrojové techniky AV ČR

21.3. | od 9:00, 21.3. | od 11:00
Královopolská 62/147, 612 00 Brno

Workshop je vhodný pro návštěvníky od 12 let! Vstup zdarma. Nutná rezervace předem na emailu schieblova@isibrno.cz.

Návštěvníci se mohou proměnit ve vědce, sednout si za mikroskop a být součástí týmu v laboratořích oddělení Elektronové mikroskopie!

Ale než půjdete do laboratoří zkoumat mikrosvět, dozvíte se od našich vědeckých kolegů, jakou roli využití má umělá inteligence v mikroskopii a herec Pavel Liška vám zábavnou formou na videu NEZkreslené vědy,vysvětlí, jak takový elektronový mikroskop funguje.

V průběhu workshopu se seznámíte s postupem, jak připravit a založit vzorek pro pozorování v elektronovém mikroskopu. Podíváte se, jak vypadají předměty běžného života v mikrosvětě. Třeba pyly, které nás v jarních měsících obklopují, křídlo mouchy, váš vlas, vlákno z vašeho svetru či respirátoru, nebo jaký je rozdíl mezi kočičím či psím chlupem při stejném zvětšení. A nejen to!

Pro návštěvníky je připraveno pět laboratoří z oddělení Elektronové mikroskopie, ÚPT AV ČR.

Mikroskopie a mikroanalýzy, Mikroskopie pro biomedicínu, Environmentální elektronové mikroskopie, Mikroskopie a spektroskopie povrchů a Mikroskopie pro materiálové vědy.

Workshop bude probíhat v laboratořích EM v malých skupinkách

Kdy: čtvrtek 21.3. 2024                      

09:00 - 10:30
11:00 - 12:30

Kapacita: skupina 25 - 27 osob/termín

Délka trvání celkem: 90 min

Workshop je vhodný pro návštěvníky od 12 let! Vstup zdarma. Nutná rezervace předem na emailu schieblova@isibrno.cz.

Všichni zájemci o elektronovou mikroskopii jsou srdečně zváni!

Více k průběhu workshopu: www.isibrno.cz

VSTUP ZDARMA | Pro: Širokou veřejnost, Pro školy


S odborníky za historií i současností elektronových mikroskopů

S odborníky za historií i současností elektronových mikroskopů

Technické muzeum

21. — 22.3. | od 9:00 do 14:00
Purkyňova 105, 612 00 Brno

Jaký je rozdíl mezi světelným a elektronovým mikroskopem? Co bylo dříve? Co všechno můžete vidět díky elektronovému mikroskopu? Chcete si sami sednout a vyzkoušet si práci s tímto mikroskopem?

To vše společně se skutečnými odborníky na elektronovou mikroskopii z brněnského technologického centra  firmy Thermo Fisher Scientific. Toto centrum patří mezi největší pobočky Thermo Fisher Scientific, a to nejen v Evropě, ale i celosvětově. Její pracovníci pro vás chystají i soutěže a kvízy.

Čtvrtek  21. března 2024
od 9.00 do 14.00 po půl hodinách (9.00, 9.30, 10.00 atd.) Pátek 22. března 2024
od 9.00 do 14.00 po půl hodinách Vstupné

Vstup na program „Dny elektronové mikroskopie“ v expozici Optika je zdarma, nezahrnuje však prohlídku ostatních muzejních expozic (možno dokoupit za 50 Kč).

Program pro školy je pouze na objednání, a to  telefonicky na čísle 775 908 565 nebo e-mailem na adrese scuckova@tmbrno.cz.

Do předmětu zprávy prosím napište „DEM“ a z uvedených termínů, si vyberte ten, který by vám vyhovoval. Čím dříve tím větší šance na vámi vybraný termín.

VSTUP ZDARMA | Pro: Pro školy


VEGA ve foyer Hvězdárny

VEGA ve foyer Hvězdárny

TESCAN

21.3., 22.3. | od 9:00 do 12:00
Kraví hora 2, 616 00 Brno

Na Hvězdárnu přijede Hvězda! Přijďte se podívat na skenovací elektronový mikroskop pojmenovaný po hvězdě VEGA vyrobený v brněnském TESCANu! Tento mikroskop je účinným analytickým řešením pro rutinní kontrolu materiálů v kontrole kvality, analýze poruch a ve výzkumných laboratořích. Se schopností pojmout velké vzorky, které jsou běžné v průmyslu, v materiálech a polovodičích – jako jsou metalurgické průřezy, svařované konstrukce nebo desky s plošnými spoji. I ten nejmenší defekt v materiálu je pro naše zákazníky padouchem a my jim ho pomůžeme odhalit a poradit při jejich výzkumu!

VSTUP ZDARMA | Pro: Širokou veřejnost, Pro školy


Ukázka práce na mikroskopu pro odbornou veřejnost – Thermo Fisher Scientific

Ukázka práce na mikroskopu pro odbornou veřejnost – Thermo Fisher Scientific

Thermo Fisher Scientific

21.3. | od 14:00
Vlastimila Pecha 12, Brno

Už víte, jak funguje elektronový mikroskop? Nebo ho dokonce používáte ke své práci? Právě pro Vás jsme letos nachystali ukázku reálné práce na našem Heliosu 5 FX – uvidíte přípravu vzorku pomocí iontového svazku a jeho následnou analýzu pomocí STEM detektoru.

Thermo Fisher Scientific je světový lídr v oblasti produktů a služeb určených pro vědu. Brněnské technologické centrum se zaměřuje na vývoj a výrobu špičkových vědeckých přístrojů – elektronových mikroskopů a spektrometrů. Mezi naše zákazníky patří světově proslulé univerzity, přední výrobci elektroniky, farmaceutické firmy. Dále jsou to vývojová centra kosmického, polovodičového, těžebního, automobilového a leteckého průmyslu. 

Registraci najdete zde. Program bude probíhat na adrese: Vlastimila Pecha 12, Brno. 

Více o firmě zde nebo na Facebooku či Youtube

VSTUP ZDARMA | Pro: Pro odbornou veřejnost


Program pro odbornou veřejnost

Program pro odbornou veřejnost

Delong Instruments

21.3. | od 17:00
Palackého třída 3019/153 b, 612 00 Brno

Proč firma Delong Instruments vsadila na nízkonapěťové elektronové mikroskopy? Jaké jsou výhody a přirozená omezení tohoto řešení? V jakých oblastech nacházejí nejmenší transmisní elektronové mikroskopy na světě uplatnění? A proč je dobré mít svůj TEM na stole? Určeno pro studenty a kolegy z vědeckých institucí, univerzit a firem. Nutná registrace předem na této adrese.

 

VSTUP ZDARMA | Pro: Pro odbornou veřejnost


Přednáška: Padouchové mikrosvěta - pátráme elektronovým mikroskopem

Přednáška: Padouchové mikrosvěta - pátráme elektronovým mikroskopem

Ústav fyziky a technologií plazmatu PřF MUNI

21.3. | od 17:00
posluchárna F2, budova 6, Kotlářská 2, PřF MU

Přednáška se bude věnovat fyzikálním základům elektronové mikroskopie a jejich využití ve výuce fyziky. Nebudou samozřejmě chybět padouchové všeho druhu, od těch mikroskopických až po ty největší, makroskopické.

Registrace není nutná.

https://www.physics.muni.cz/spoluprace-a-popularizace/stredni-a-zakladni-skoly/fyzikalni-kavarna

VSTUP ZDARMA | Pro: Širokou veřejnost, Pro školy


Co nevíte o elektronových mikroskopech a jejich vývoji…

Co nevíte o elektronových mikroskopech a jejich vývoji…

Technické muzeum

22.3. | od 9:00
Purkyňova 105, 612 00 Brno

Elektronové mikroskopy patří mezi nejvšestrannější přístroje pro pohled do mikrosvěta. Jejich rozlišovací schopnosti jsou na daleko vyšší úrovni než u světelných mikroskopů.
První elektronový mikroskop sestavili v roce 1933  Max Knoll  (1897-1969) a Ernst Ruska (1906-1988), nositel Nobelovy ceny za fyziku v roce 1986. Díky soustavě elektromagnetických čoček tento mikroskop mnohonásobně překonal rozlišení optického (světelného) mikroskopu. První optické mikroskopy se v Evropě objevily v 17. století.

Jedinečné setkání s historickými elektronovými mikroskopy za účasti odborníků z firmy Thermo Fisher Scientific, která je lídrem ve vývoji a výrobě elektronových mikroskopů ve světovém měřítku, nabízí Technické muzeum v Brně:
 

v pátek 22. března 2024
9.00–21.00

 

Pro veřejnost

9.00–17.00 (poslední vstup v 16.30)
Vstup za plné vstupné – s možností prohlídky celého muzea.

17.00–21.00 (poslední vstup ve 20.30)
Vstup zdarma –  do expozic Optika a Výpočetní technika.

 

Odborníci z pobočky firmy Thermo Fisher Scientific uvedou v Technickém muzeu v Brně v expozici Optika do provozu z muzejní sbírky vybrané el. mikroskopy. Zájemcům vysvětlí jejich funkci, využití a podrobně představí, jak se s těmito mikroskopy pracuje. Samotní návštěvníci si budou moci jejich obsluhu vyzkoušet. Expozice zahrnuje i vývoj optických mikroskopů.
Přístupná bude i expozice Výpočetní techniky, která se zabývá vývojem počítačů od starověku.

150 Kč | Pro: Rodiny s dětmi, Širokou veřejnost, Pro odbornou veřejnost


Skrytý svět parazitů pod elektronovým mikroskopem

Skrytý svět parazitů pod elektronovým mikroskopem

TESCAN

22.3. | od 9:00
Královopolská 62/147, 612 00 Brno

Prostřednictvím elektronového mikroskopu se nám otevře pro holé oko neviditelný svět parazitů. Dr. Šárka Mašová nám ukáže mikrofotografie parazitů získaných na různých expedicích a terénních výzkumech. Přednáška nás zavede do mikrosvěta, kde se dostaneme blíže k životu těchto mikroskopických tvorů z Antarktidy, Asie, Afriky i Evropy. 

VSTUP ZDARMA | Pro: Pro školy


A největší padouch je fyzika!

A největší padouch je fyzika!

Ústav fyziky a technologií plazmatu PřF MUNI, centrum CEPLANT

22. — 23.3. | od 9:00
posluchárna F2, budova 6, Kotlářská 2, PřF MUNI

Přednáška s kvízem a experimenty – Máte rádi fyziku? Ne? Chápeme, tato dáma dokáže být pěkně poťouchlá a zákeřná. Ale její zákony platí pro každého. Pojďte se jejíma očima podívat na elektronovou mikroskopii! Výklad bude střídán efektními snímky, zajímavými experimenty a možností si zasoutěžit v kvízu. Postavte se zákeřné fyzice a nandejte jí to! Mobilní telefony s sebou.

Rezervace na tomto odkazu.

Kompletní program PřF MUNI naleznete zde.

 

VSTUP ZDARMA | Pro: Širokou veřejnost, Pro školy


Co oči nevidí, aneb možnosti mikroskopických technik v kriminalistické znalecké praxi

Co oči nevidí, aneb možnosti mikroskopických technik v kriminalistické znalecké praxi

TESCAN

22.3. | od 9:30
Ústav přístrojové techniky AV ČR, Královopolská 62/147, 612 00 Brno

Použití metod elektronové mikroskopie a mikroanalýzy ve forenzní oblasti je velmi široké a využívá se nejen pro široké spektrum anorganických hmot a materiálů (minerální fáze, pigmenty, gemologické objekty, zplodiny výstřelu a výbuchu, skla, apod.), ale i při zkoumání biologických, antropologických a archeologických materiálů a artefaktů. Techniky nacházejí uplatnění při určování zvířete podle chlupů, zkoumání lidských vlasů, dentálních výplní a implantátů, určování přírodního původu např. perel, korálů, druhů vláken, apod. V minulosti byly použity i při zkoumání ostatků rodu Lucemburků v Brně, nebo nového komplexního zkoumání pravosti pečetítka, které má pocházet z dob Velkomoravské říše. Těší se na vás RNDr. Marek Kotrlý, Ph.D z Kriminalistického ústavu Policie ČR. 

VSTUP ZDARMA | Pro: Širokou veřejnost, Pro školy


Exkurze k elektronovému mikroskopu a do laboratoří fyziky plazmatu

Exkurze k elektronovému mikroskopu a do laboratoří fyziky plazmatu

Ústav fyziky a technologií plazmatu PřF MUNI, centrum CEPLANT

22.3. | od 10:00, 22.3. | od 11:00
laboratoře CEPLANT a ÚFTP, budova 6, Kotlářská 2, PřF MUNI

V laboratořích řádí padouši všeho druhu. Jak proti nim vědci bojují? Dozvíte se třeba, jak získat dobrou „zlatou“ vrstvu na vrtáky, jak donutit kapku vody, aby se na povrchu roztekla nebo z něj utekla, a jak vyrobit nanovlákna. Výsledky práce našich vědců uvidíte nejen svýma očima, ale i detektory elektronového mikroskopu.

Rezervace pro školy nutná – tschmidtova@sci.muni.cz.

Kompletní program PřF MUNI naleznete zde.

VSTUP ZDARMA | Pro: Pro školy


Micro Miracles - Order from Chaos

Micro Miracles - Order from Chaos

TESCAN

22.3. | od 10:30
Ústav přístrojové techniky AV ČR, Královopolská 62/147, 612 00 Brno

Stefan Diller is one of the world’s foremost scientific photographers. His interest in photography began at a very early age and led him to become a professional photographer in 1982, working mostly in the history of arts in Italy.

In 1984 he started with electron microscopy which opened up a new, albeit tiny, world. Using electron microscopes to photograph objects from both the life science and materials science realms, he has brought science into the mainstream. By adding color to black and white images, his images have found their way into various media outlets around the world. He has also developed - after finding coloured SEM imaging too easy to do - the nanoflight.creator, an integrated hardware and software solution that helps create videos as if you are flying around the sample with a drone camera within the vacuum chamber. Since 2016 he uses a TESCAN

MIRA3 FEG-SEM to create his scientific art. His reputation resulted in an invitation to attend the Science FOO Camp 2014 at the Googleplex in Mountainview, California in 2014, where 250 people working on the frontiers of knowledge met.

Stefan Diller will explain how to get rid of boring B+W imaging in the scanning electron microscope and what it takes to do drone movements around microscopic specimen in the SEM.

We will try to have his english short lecture translated into Czech on-the-fly, so everybody will be able to understand and have fun!

VSTUP ZDARMA | Pro: Pro školy


Promítání: Padouchové mikrosvěta 3D

Promítání: Padouchové mikrosvěta 3D

Botanická zahrada PřF MUNI

22.3., 23.3.
Kotlářská 2, PřF MU

Botanická zahrada a Ústav fyziky a technologií plazmatu a centrum CEPLANT vás zvou na promítání 3D snímků z elektronového mikroskopu „Padouchové mikrosvěta 3D“. Promítá se v prostorách u skleníků botanické zahrady. Bude otevřen vstup z ulice Veveří. Sponzorem je společnost TESCAN GROUP, a.s. Rezervace není nutná. Promítáme po oba dva dny od 9:00 do 14:30.

Kompletní program PřF MUNI naleznete zde.

VSTUP ZDARMA | Pro: Rodiny s dětmi, Širokou veřejnost, Pro školy


Optické vady: padouchové v elektronové mikroskopii

Optické vady: padouchové v elektronové mikroskopii

FSI VUT v Brně

22.3. | od 18:00
Kraví hora 2, 616 00 Brno

Elektronová mikroskopie je technika, která umožňuje pozorovat nanosvět. K tomu využívá svoji vysokou rozlišovací schopnost, kterou běžná optická mikroskopie principiálně nedokáže poskytnout. Avšak i elektronová mikroskopie se musí vypořádat s „bandity“ (tzv. optickými vadami), kteří se jí tuto rozlišovací schopnost snaží „ukrást“. Pojďme se společně podívat na zoubek těmto zločincům a také si představit možnosti moderní techniky, jak se s nimi vypořádat. Těší se na vás Ing. Petr Dvořák, Ph.D. z Ústavu fyzikálního inženýrství, FSI VUT v Brně.

Vstup zdarma, místenku si můžete zajistit zde.

VSTUP ZDARMA | Pro: Širokou veřejnost


Experimenty na téma Padouchové materiálového mikrosvěta

Experimenty na téma Padouchové materiálového mikrosvěta

CEITEC VUT

23.3. | od 9:00
CEITEC VUT, Purkyňova 123, foyer hlavní budovy

Přijďte k nám objevovat skryté “padouchy” materiálového mikrosvěta. Může se jednat o bubliny, trhliny, praskliny, nehomogenity. Tyto zásadně ovlivňují chování a užitné vlastnosti materiálů. Jak provádíme analýzu? Za použití elektronové mikroskopie. Dají se tito materiáloví padouši nějak eliminovat? Pojďte to s námi zjistit.

VSTUP ZDARMA | Pro: Rodiny s dětmi, Širokou veřejnost


Prohlídky laboratorních prostor čistějších než operační sál

Prohlídky laboratorních prostor čistějších než operační sál

CEITEC VUT

23.3. | od 9:00, 23.3. | od 10:00, 23.3. | od 11:00
Purkyňova 123, sraz registrovaných účastníků ve foyer hlavní budovy

Máte možnost prohlédnout si největší české nanocentrum s čistými laboratorními prostorami, kde se dbá na to, aby vzorek nekontaminovalo ani jediné zrníčko prachu. Například laboratoř pro přípravu nanostruktur eviduje desettisíckrát méně prachových částeček na kubickou stopu než běžná místnost a je přístupná jen ve speciálním ochranném obleku.

Registrace je nutná, kapacita je omezena. Přihlaste se přes registrační formulář na konkrétní čas:

09:00 registrace zde 

10:00 registrace zde

11:00 registrace zde

VSTUP ZDARMA | Pro: Širokou veřejnost


Na návštěvě u transmisního elektronového mikroskupu TITAN

Na návštěvě u transmisního elektronového mikroskupu TITAN

CEITEC VUT

23.3. | od 9:30, 23.3. | od 11:00
Purkyňova 123, sraz registrovaných účastníků ve foyer hlavní budovy S

Oblečte se do speciálního ochranného obleku a vstupte přímo do prostor transmisního elektronového mikroskopu Titan. Je vysokorozlišující (skenovací) transmisní elektronový mikroskop s urychlovacím napětím 60, 120 nebo 300 kV. TEM je vybaven, monochromátorem, analytickými systémy EDS a EELS a ideální a korektorem obrazových aberací. Zjednodušeně tento unikatní mikroskop dokáže vzorky zobrazovat na jasně rozlišitelné atomy a díky tomu vědci mohou i přesně určit, kde se atom nachází vůči okolním atomům.

Purkyňova 123, sraz registrovaných účastníků ve foyer hlavní budovy S.

Registrace je nutná a kapacita velmi omezena. Přihlaste se přes náš registrační formulář na konkrétní čas:

10:00 

11:00

VSTUP ZDARMA | Pro: Širokou veřejnost


Program pro veřejnost

Program pro veřejnost

Delong Instruments

23.3. | od 10:00
Palackého třída 3019/153 b, 612 00 Brno

Kapacita exkurze naplněna, děkujeme za zájem!

Co je akvárko, labina, bubákov? Jak vypadá nejmenší TEM na světě? Co je elektronový mikroskop a proč v něm musí být vakuum? Na co vlastně potřebujeme elektronové mikroskopy? Program bude uzpůsoben i pro rodiny s dětmi. Nutná registrace předem na této adrese.

VSTUP ZDARMA | Pro: Rodiny s dětmi, Širokou veřejnost


Průchozí mikro-laboratoř

Průchozí mikro-laboratoř

VIDA! Science centrum, Botanický ústav AV ČR

23. — 24.3. | od 10:00
Křížkovského 554/12, 603 00 Brno

Jak vypadají pyly různých rostlin pod mikroskopem? Dokážeš si je představit ve 3D? Jak se pyly přenáší mezi rostlinami? Přijďte si vyzkoušet práci hmyzu a větru při opylování. Objevte rozmanité tvary pylových zrn. Hledejte pylová zrna jako paleoekologové a získejte jedinečnou placku s fotografií z elektronového mikroskopu. Kdykoliv mezi 10 -17h. Program je bez registrace a vhodný pro dospělé i děti od 4 let. 

Program jsme připravili ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR. Kompletní program VIDA! science centra v rámci DEM naleznete zde.

 

VSTUP ZDARMA | Pro: Rodiny s dětmi, Širokou veřejnost


Má elektron barvu?

Má elektron barvu?

CEITEC VUT

23.3. | od 10:00
CEITEC VUT, Purkyňova 123, foyer hlavní budovy

Povídání a experimentování s elektrony pro děti jejich a rodiče. Ponořte se společně se svými dětmi a objevte, jaká úžasná tajemství elektron skýtá. Dozvíte se, jak byl elektron objeven, a při názorných pokusech zjistíte, jestli má elektron barvu a jaký má “měrný náboj”. A co to vlastně ten “měrný náboj” je. Proč se všechno ve fyzice snaží zbavit energie?

Přihlaste se přes registrační formulář.

VSTUP ZDARMA | Pro: Rodiny s dětmi, Širokou veřejnost


Workshop Krása, jedinečnost a záludnost pylových zrn

Workshop Krása, jedinečnost a záludnost pylových zrn

VIDA! Science centrum, Botanický ústav AV ČR, Biskupské gymnázium Brno

23.3. | od 10:30, 23.3. | od 12:00, 23.3. | od 15:00, 23.3. | od 16:30, 24.3. | od 10:30, 24.3. | od 12:00, 24.3. | od 15:00, 24.3. | od 16:30
Křížkovského 554/12, 603 00 Brno

Srdečně vás zveme na cestu do fascinujícího mikrosvěta pylových zrn, která jsou pro každý rostlinný druh jedinečná. Popovídáme vám o kráse a rozmanitosti pylových zrn hmyzosnubných i větrosnubných rostlin, kterým vděčíme za úrodu, která ale také dovedou potrápit alergiky. Kromě toho se pylová zrna odpočívající např. v rašelinných sedimentech využívají k rekonstrukci flóry a vegetace našeho území od doby ledové až po současnost. Čerstvá pylová zrna i pylová zrna ze sbírky Botanického ústavu budete pozorovat ve světelném i elektronovém mikroskopu a prohlédnete si i 3D modely pylů. Program jsme připravili ve spolupráci s Biskupským gymnáziem Brno a Botanickým ústavem Akademie věd ČR. Je vhodný pro děti od 10 let i dospělé.

Na workshop se registrujte zde. Kompletní program VIDA! centra v rámci DEM naleznete zde.

VSTUP ZDARMA | Pro: Rodiny s dětmi, Širokou veřejnost


Exkurze k elektronovému mikroskopu a do laboratoří fyziky plazmatu

Exkurze k elektronovému mikroskopu a do laboratoří fyziky plazmatu

Ústav fyziky a technologií plazmatu PřF MUNI, centrum CEPLANT

23.3. | od 11:00, 23.3. | od 12:00
laboratoře CEPLANT a ÚFTP, budova 6, Kotlářská 2, PřF MUNI

V laboratořích řádí padouši všeho druhu. Jak proti nim vědci bojují? Dozvíte se třeba, jak získat dobrou „zlatou“ vrstvu na vrtáky, jak donutit kapku vody, aby se na povrchu roztekla nebo z něj utekla, a jak vyrobit nanovlákna. Výsledky práce našich vědců uvidíte nejen svýma očima, ale i detektory elektronového mikroskopu.

Rezervace prosíme na tomto odkaze.

Kompletní program PřF MUNI naleznete zde.

VSTUP ZDARMA | Pro: Rodiny s dětmi, Širokou veřejnost


Výstava 3D virů a doprovodný program

Výstava 3D virů a doprovodný program

CEITEC Masarykova Univerzita

23.3. | od 12:00 do 16:00
Kamenice 5, vstup z ulice Studentská, Brno Kampus Bohunice, pavilon E35

Přijďte se podívat na výstavu 3D modelů mikroorganismů, společně s aktivitami pro dospělé i pro děti, které budou připraveny v našem atriu. Výstava potrvá od 12:00 do 17:00 hod, registrace není nutná.

VSTUP ZDARMA | Pro: Rodiny s dětmi, Širokou veřejnost, Pro školy


Exkurze do centrální laboratoře kryoelektronové mikroskopie a tomografie

Exkurze do centrální laboratoře kryoelektronové mikroskopie a tomografie

CEITEC Masarykova Univerzita

23.3. | od 12:00 do 16:00, 23.3. | od 13:00, 23.3. | od 14:00, 23.3. | od 15:00, 23.3. | od 16:00
Kamenice 5, vstup z ulice Studentská, Brno Kampus Bohunice, pavilon E35

Kryoelektronová mikroskopie (zkráceně kryoEM) je moderní sofistikovaná technologie používaná k určení trojrozměrných struktur biologických molekul, jako jsou proteiny a viry. Tato technologie je schopna dosáhnout nebývalého rozlišení až na úroveň jednotlivých atomů. 

Centrální laboratoř Kryoelektronové mikroskopie a tomografie se v sobotu 23.3. od 12.00 do 17.00 hodin zcela výjimečně otevře na jedno celé odpoledne veřejnosti a návštěvníci si boudou moci na vlastní oči prohlédnout unikátní mikroskop Titan Krios, ale také 3D modely virů, které vědci a vědkyně z CEITECu vyřešili pomocí této unikátní technologie. Prohlídky se konají každou celou hodinu a začínají ve 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hodin. Maximální kapacita jedné prohlídky je 20 osob.

Návštěva laboratoří Kryoelektronové mikroskopie je možná jen pro registrované návštěvníky. Dostavte se prosím na CEITEC MU (vchod z ulice Studentská) 15 minut před rezervovaným termínem exkurze.

Pozor, nutná registrace na tomto odkaze.

 

VSTUP ZDARMA | Pro: Rodiny s dětmi, Širokou veřejnost