Dny elektronové mikroskopie

Hrajeme si s elektronovou mikroskopií

Hrajeme si s elektronovou mikroskopií

Hrajeme si s elektronovou mikroskopií

Vyrobte si doma pomocí chytrého telefonu vlastní optický mikroskop nebo naučte děti přibližovat věci kolem nás pomocí vody. Užijte si pokusy s vakuem nebo si zahrajte pexeso s obrázky z elektronových mikroskopů.

Hrajte si a poznávejte svět kolem nás.

Pexeso

Zažeňte nudu a zahrejte si společně s dětmi pexeso. Máme pro vás ale speciální obrázky, jsou totiž přímo z elektronových mikroskopů. Poznáte, jaké věci jsou na nich zvětšeny?

Pexeso
Vědecké omalovánky

Vědecké omalovánky

Staňte se malířem a dobarvěte omalovánky vědců. Zvolené barvy jsou čistě na vás.

Omalovánky mikroskopických snímků

Snímky vzniklé při skenování elektronovým mikroskopem jsou vždy černobílé. Pestrobarevné fotografie vznikají dodatečným dobarvením v počítačových programech. Barvy obvykle neodpovídají skutečnosti. Důvodem jejich použití je zdůraznění určitých struktur či detailů.

Při vybarvování omalovánek se tedy nemusíte řídit žádnými pravidly. Prostě popusťte uzdu fantazie a užijte si vlastní výlet do nanosvěta.

Omalovánky mikroskopických snímků

Pokusy s vakuem

Proč je v elektronovém mikroskopu vakuum? Lektor VIDA! Vašek vám vysvětlí, proč je vakuum v elektronovém mikroskopu potřeba. Těšte se také na pokusy s Van de Graafovým generátorem nebo vakuovým zvonem.

Zaostřeno bez mikroskopu

Naučte se přibližovat věci kolem nás bez použití mikroskopu. Dobrou zprávou je, že potřebovat budete jen to, co už dávno najdete doma.

Zaostřeno bez mikroskopu