Stefan Diller
Stefan Diller je jedním z předních světových vědeckých fotografů. Jeho vášeň se zrodila již v útlém věku a postupně vedla až ke dráze profesionálního fotografa se zaměřením na oblast historie umění v Itálii.
V roce 1984 se začal zabývat elektronovou mikroskopii, otevírající mu dveře do neprozkoumaného, a tak malého světa. Prostřednictvím elektronových mikroskopů zachycoval detaily z živé přírody i materiálových věd. Díky tomu, že černobílé snímky doplnil barvami, jeho práci pravidelně publikují média po celém světě. Po zjištění, že barevná snímání pomocí SEM jsou příliš rutinní, vytvořil tzv. nanoflight.creator. S jeho pomocí vytváří videa, která vytváří dojem jako byste létali kolem vzorku s minidronem ve vakuové komoře. Od roku 2016 používá pro své fotografie přístroj TESCAN MIRA3 FEG-SEM.
Mimo svou laboratoř se věnuje vzdělávání mládeže mj. tím, že ve školách instaluje elektronové mikroskopy, aby obohatil výuku fyziky, chemie a biologie Jeho nejnovějším projektem je zrealizovat evropské muzeum elektronové mikroskopie v okolí Norimberka, které by se mělo otevřít veřejnosti k příležitosti stého výročí vzniku oboru elektronové mikroskopie v roce 2031.
Setkat se s Stefanem a dozvědět se více o nanoflightu můžete ve čtvrtek 21. března v 17 hodin na Hvězdárně a planetáriu Brno. Vstup je zdarma.