“Hodný” vir BAKTERIOFÁG
Bakteriofágy, zkráceně fágy, jsou vlastně viry, které jsou schopné infikovat některé bakterie. Čtete správně. Tyto mikroorganismy si zařazení mezi hrdiny bezpochyby zaslouží. Namítnete, že viry jsou všeobecně známé jako původci chorob. Ano. To je sice pravda, nicméně mnohé z nich ve skutečnosti přinášejí organismům adaptivní výhody a život na Zemi by bez nich nebyl možný.
Bakteriofágy naleznete ve všech místech osídlených jejich bakteriálními hostiteli. Žijí například ve střevech živočichů, v půdě a zejména ve vodách. Jsou neškodné pro rostliny a živočichy, ale zásadní pro zdravý mořský ekosystém. Pozemské oceány se tak hemží bakteriofágy a dalšími viry. A jak zmiňuje časopis National Geographic, v oceánech je dokonce více těchto virových částic, než je hvězd v pozorovatelném vesmíru.
Navíc mohou pomoci řešit jeden z významných problémů současného zdravotnictví. Tím je zvyšující se odolnost bakterií na antibiotika z důvodu jejich častého používání. Infekce způsobené rezistentními bakteriemi se léčí jen velmi obtížně a jde o dlouhý proces s nejistým koncem. A právě zde nastupují bakteriofágy. Tito přirození predátoři bakterií jsou již dlouho považováni za potenciální terapeutický prostředek, který by mohl být použit právě proti bakteriím, na které antibiotika už nestačí.
Víte, že v Brně ve vědeckém centru CEITEC MU se právě bakteriofágy zabývají a jsou v tom světoví? Přijďte si prohlédnout výzkumné laboratoře i elektronový mikroskop velký jako dvě patra. Více informací naleznete zde.