Na počátku všeho byl ELEKTRON
Vraťme se do 6. třídy základní školy. Někteří z vás si určitě vzpomínají, že ve fyzice poprvé zaslechli něco o atomech. A určitě i o tom, že atomové jádro má kladný náboj, protože obsahuje protony, a atomový obal je záporný, protože obsahuje “obíhající” elektrony. Znalosti těch méně zvídavých z nás u těchto informací končí a další přenecháváme vědcům do laboratoří a ostatním nadšencům pro fyziku. To je ale škoda. Zkusme více vplout do tajů světa elektronů. Ty patří k těm nejzajímavějším částicím, které známe.
Elektron objevil v roce 1897 anglický fyzik sir Joseph John Thomson. Rozhodně si elektron nepředstavujte jako malou kuličku. Nemusí být na jednom jediném místě, má vlnové vlastnosti, dokáže se ohýbat na překážkách a konat další, pro nás neuvěřitelné, až kouzelnické kousky. Elektron je velice malým objektem. Podléhá proto kvantovým jevům, ovládajícím svět minimálních rozměrů. Na elektron můžeme nahlížet nejen jako na částici, ale také jako na vlnu. Když je vázaný v atomu, je jeho vlnová povaha zřetelnější. Elektron s dostatečně vysokou energií má vlnovou délku srovnatelnou s velikostí atomu. S proudem elektronů ve vakuu pracují právě elektronové mikroskopy.
Zajímá vás elektron v makro i mikro světě? Přijďte na přednášku Pavla Dvořáka, která proběhne v pátek 23. 3. 2023 17 hodin na FSI VUT - Přednáškový sál Fakulty strojního inženýrství, Technická 2896, místnost P2.